Úvod   Kontakt English   Deutsch   Español   日本語
 
Program projektu
Koncerty
Výstavy
Hudební festivaly
Opery
Ostatní

W. A. Mozart a Praha
Mozartovy pražské návštěvy
Po stopách Mozarta v Praze
Skladby W. A. Mozarta
spojené s Prahou

Aktuality
Dílo W. A. Mozarta
Ke stažení
Press
Vstupenky
Partneři projektu
Projekty ostatních pořadatelů
TV spoty
Rozhlasové spoty


 

       
 


Hudební svět zná tisíce talentů, ale pouze několik osobností dosáhne takového věhlasu jako Wolfgang Amadeus Mozart (27. 1. 1756 – 5. 12. 1791), který během svého krátkého života dokázal vytvořit 626 děl jedinečné krásy. Jeho tvorba patří k pilířům evropského kulturního dědictví.

Praha se může pyšnit tím, že Mozartovi připravila několik šťastných životních chvil.

V prosinci 1786 uvedl italský impresário Pasqual Bondini v Nosticově (dnešním Stavovském) divadle Figarovu svatbu. Na rozdíl od Vídně, kterou tato opera příliš nezaujala a kde byla záhy stažena z repertoáru, mělo pražské provedení obrovský úspěch. V lednu 1787 autor poprvé přijel do Prahy a osobně dílo dirigoval. Devatenáctého ledna téhož roku následovalo první provedení Symfonie č. 38 D dur, od té doby nazývané „Pražská“. Během svého pobytu navíc zkomponoval Šest německých tanců pro hraběte Pachtu a uzavřel smlouvu s Bondinim na novou operu pro podzimní sezónu. Stal se jí Don Giovanni na text vídeňského dvorního básníka a libretisty Lorenza da Ponte. Operu Mozart dokončil v Praze, sám ji nastudoval a 29. října 1787 v Nosticově divadle řídil její první provedení. Úspěch tohoto nesmrtelného díla, ve své době na většině cizích scén nepochopeného, byl u českého publika srovnatelný jen s úspěchem Figarovy svatby.

Při svých návštěvách trávil Mozart hodně času u manželů Duškových ve vile Bertramka. Pro výbornou zpěvačku Josefinu Duškovou složil také koncertní árii Bella mia fiamma, addio.

Poslední skladatelův pražský pobyt v srpnu a září 1791, při němž měl znovu příležitost řídit svého Dona Giovanniho takřka ve stejném pěveckém obsazení jako při premiéře, byl poznamenán pro už tehdy nemocného Mozarta neradostnou událostí. Opera La clemenza di Tito, provedená při korunovaci Leopolda II. českým králem, se při pražské premiéře 6. září 1791 nesetkala s uznáním císařského dvora. Po návratu do Vídně poslal ještě skladatel příteli Antonu Stadlerovi k prvnímu provedení svůj jediný Klarinetový koncert A dur. Premiéra díla se konala v Praze 16. října 1791, sedm týdnů před skladatelovou smrtí.

Když se Praha dozvěděla, že Wolfgang Amadeus Mozart 5. prosince 1791 zemřel, uspořádali členové orchestru pražského divadla 14. prosince v chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně mohutnou smuteční slavnost. Mozartovu památku přišlo uctít na čtyři tisíce Pražanů.

Mozart a Praha, tato dvě slova tvořila a dodnes tvoří harmonický souzvuk. Praha se k Mistrovu dílu vrací vždy s nadšením a radostí, a proto se Mozartova tvorba v jeho výročním roce 2006 v Čechách rozezní v nebývalém rozsahu.

 
       


 
BVA International
Česká filharmonie
Český rozhlas
Editio Bärenreiter Praha
Hlavní město Praha
Muzeum W. A. Mozarta
Bertramka - Comenius
Národní divadlo
Národní knihovna ČR
Národní muzeum
Obecní dům
Opera Mozart
Pražská komorní filharmonie
Pražské hudební slavnosti
Pražské jaro
Státní opera Praha
Struny podzimu
Symfonický orchestr
Českého rozhlasu
Symfonický orchestr
hl. m. Prahy FOK
 
     
© BVA International 2005